FOTOGALÉRIA
TRADIČNÁ ČÍNSKA MEDICÍNA
Copyright © 2010  |  Tvorba web stránok abWEB.sk
Tradičná čínska medicína

V prípade, že niektoré problémy nejde vyriešiť iba cestou shiatsu, využívam prostriedky tradičnej čínskej medicíny. Mojim záujmom je nachádzať cesty, ktorými problémy idú riešiť. Ideálne je, ak ich s pacientom riešime spolu a celostne.

Baňkovanie a masáž baňkami
Táto metóda je založená na pôsobení podtlaku na podkožné tkanivá, ktoré vznikne prikladaním baniek rôznych veľkostí na pokožku. Baňky sa prikladajú na určité zóny na tele, kde dochádza k prekrveniu a okysličeniu kritických miest a bodov. Cez ne je možné riešiť mnohé neduhy ako napr.: tráviace problémy, menštruačné problémy, zápcha, slabý krvný obeh v nohách, čistenie organizmu od usadených splodín... Baňkovanie je zároveň výborným prostriedkom na uvoľňovanie svalových spazmov. Banku je možné nechať na mieste prisatia alebo s ňou pohybovať po akupunktúrnych dráhach. Tým dochádza k rozprúdeniu toku energie v nich a následne aj k uvoľneniu svalového napätia.

Moxovanie
Nahrievanie moxou prevádzam v kombinácii so shiatsu ako podpornú liečbu v prípadoch, kedy je aplikácia tepla prospešná pre organizmus. Je určené predovšetkým osobám, ktoré majú určitú oblasť, ktorá vykazuje bolesť (napríklad rameno, koleno...), postihnutú chladom či vetrom, ale aj osobám, ktoré celkovo trpia chladom, či stagnáciami z chladu. Tie sa môžu prejavovať rôznymi bolesťami, oslabeným trávením, menštruačnými problémami, nedostatkom energie, neustálym „smoklením“ a pod. Moxovanie je jednou z vhodných ciest, ako do tela doplniť energiu jang. Moxovanie je obzvlášť vhodné v prevencii na podporu imunity.

Acabaneho test
Táto metóda je veľmi účinná na zisťovanie stavu energie v meridiánoch. Test spočíva v nahrievaní bodov na koncoch prstov nôh a rúk, kde meridiány končia alebo začínajú. Reakcia na teplo podá informáciu o tom, ktoré dráhy tela sú v stave nedostatku, a ktoré v stave nadbytku energie. Metóda je teda vhodná na okamžité zistenie stavu energie, ale aj na jej následné vyrovnanie. Stimuláciou určitých bodov, súvisiacich s postihnutými dráhami, dôjde v tele vnútornými posunmi energie k jej vyrovnaniu. Je teda vynikajúcim preventívnym prostriedkom ošetrovania energie a tým jej udržiavania v rovnováhe. A ak je energia v rovnováhe, človek neochorie. Lepšie je teda o seba sa starať skôr, než ochorieme.
 
Elektropunktúra
Pre tých, ktorí sa boja ihličiek je vhodná elektropuktúra. Malým prístrojom pôsobím na akupunktúrne body tak, že do nich púšťam jemnú dávku elektrického prúdu. Touto metódou sa dá výborne uvoľniť napätie, tzn. rozpúšťať bolesti, ale aj aktivovať presun energie do miest v tele, kde jej je nedostatok. Elektropunktúra je vhodná aj v prípadoch riešenia akútnych aj chronických pohybových problémov.

Ušná punktúra
Akupunktúrne zóny ucha sú najpodrobnejšie prepracovaný mikrosystém tela, vhodný na diagnostiku, ale aj liečbu. Na základe diagnostiky alebo aj subjektívnych problémov pacienta lokalizujem na ušnom lalôčiku miesta súvisiace s postihnutými oblasťami tela alebo orgánmi. Na body na uchu následne naliepam semienka vakárie, ktoré si pacient aj po ošetrení môže (a mal by) sám denne stimulovať stláčaním. Tým podporuje liečbu svojim vlastným pričinením.

Bylinná liečba
Pri niektorých problémoch je nutné siahnuť po bylinnej liečbe. Je vhodnou cestou ako do tela doplniť potrebné chýbajúce zložky, ktoré nastolia potrebnú rovnováhu jin a jang. Poskytujem bylinné zmesi vo forme wanov (guličky bylinných zmesí). Tie sú čisto prírodného pôvodu, neobsahujú žiadne chemické prísady. Tieto liečivá nepotláčajú príznaky, ale pomáhajú organizmu k tomu, aby fungoval rovnako ako v dobe svojho harmonického stavu, pred chorobu. Ideálne je ak sú nasadené ešte predtým, než problem “vystrčí svoje rožky” úplne naplno.

Dietetika
Väčšinu problémov nie je možné vyriešiť pokiaľ pacient nezmení aj svoje tráviace návyky.  Svojim pacientom poskytujem rady v oblasti stravovania. Ľudia sa často nevedia týmto informáciám prispôsobiť, pretože s určitými potravinami nemajú žiadne skúsenosti. Zásady sú však paradoxne veľmi jednoduché. Poskytujem preto aj základné recepty v písomnej forme. Pre záujemcov organizujem aj semináre harmonického stravovania a dietetiky.

Qigong
S pohybom pracujem denne a nepretržite od svojho narodenia. Každým dňom si však stále viac a viac uvedomujem, aký je pohyb dôležitý pre zdravie každého z nás. Energia v ľudskom tele nedokáže plynulo prúdiť, pokiaľ sa telo pravidelne nehýbe. Ak neprúdi plynulo, dostáva sa do nerovnováhy a „otvára tým dvere“ bolestiam a chorobám.
Navyše pohybové cvičenia, v ktorých si môžeme kultivovať vnútornú energiu a stimulovať tým samoliečiace mechanizmy je niečo, čo sme dostali do života ako obrovský bonus. Boli by sme nemúdri, keby sme ho nevyužívali. Cvičenia Qigongu odporúčam všetkým, ktorí cítia zodpovednosť za svoje zdravie a chcú ho udržiavať v dobrom stave aj vlastným pričinením. Cvičenia vediem ako súčasť kurzov shiatsu. Ale aj ako súčasť tanečných seminárov. Klientom zároveň ukážem a odporúčam jednoduché cvičenia, ktorými môžu podporiť liečbu sami.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
SHIATSU
ŽIVOT V ROVNOVÁHE