ZOZNAM ČLÁNKOV
ČLÁNOK 18
Copyright © 2010  |  Tvorba web stránok abWEB.sk
Cesta k shiatsu, shiatsu ako cesta

Som šťastná žena! Robím prácu, ktorá ma nesmierne baví, a ktorá ľuďom spôsobuje radosť, lieči ich, ale im aj pomáha kráčať po uvedomelejšej ceste.

Od detstva som tancovala, nedokázala som obsedieť, neustále som ako dieťa potrebovala svojej energii vytvárať cestičky jej plynulého toku. Vďaka svojim osvieteným rodičom som nemusela študovať to, čo by ma nebavilo, ale od útleho detstva som sa venovala pohybu, gymnastike, tancu..., až to skončilo štúdiom tanca na Konzervatóriu a neskôr na Vysokej škole múzických umení. Profesia tanečnice, choreografky a tanečnej pedagogičky ma veľmi baví a napĺňa a aj vo svojich štyridsiatich rokoch si ju s chuťou a bez zdravotných problémov veľmi užívam. Učím ľudí vnímať umenie, krásu okolo nás i v nás, učím ich vážiť si dokonalú architektúru a funkčnosť ľudského tela, ale aj to, ako používať svoje telo správnym, teda zdravým spôsobom.

Sudičky mi dali do vienka prirodzený zmysel pre zdravie a potrebu uvažovať o prevencii, a tak som už v skorej mladosti, či pubertálnej pochabosti premýšľala o tom, ako pracovať s tým, čo funguje, a nie s tým, čo je už zdeformované. Začala som sa zaujímať o jogu, vegetariánstvo, byliny, o energiu v tele i mimo neho, ale aj o to „niečo“ medzi nebom a zemou. A tak mi prišlo do cesty shiatsu a začala som mu trošku privoniavať, netušiac, kam ma tento pekne znejúci japonský názov dovedie.

Od začiatku pomerne dlhého štúdia mi bolo shiatsu veľmi blízke, intuitívne som vedela ako na to a vždy ma fascinovalo, ako sa dá nádherne skĺbiť s mojou pôvodnou profesiou - s tancom. Shiatsu mi otvorilo dvere do novej, úžasnej komnaty. Nie je pre mňa otázkou obyčajnej masérskej zručnosti, je pre mňa cestou. Tá komnata, v ktorej som sa „náhodou“ ocitla, však bola len úvodom. Obsahovala totiž niekoľko ďalších lákajúcich dvier. Cez shiatsu som sa dostala k makrobiotike, k čínskej medicíne (konkrétne ku akupunktúre, moxovaniu, baňkovaniu, dietetike a pomaly sa dostávam aj k bylinám), ku qigongu, taojoge, ale aj ku hlbokému vnútornému pochopeniu vesmíru a piatich premien energie na našej Zemi. To všetko aplikujem pri práci so svojimi klientmi. Keďže všetko so všetkým súvisí, všetky spomínané komnaty sú v mojej práci dôležité a používam ich podľa potreby. Niekomu stačí „len“ shiatsu ošetrenie, iný potrebuje informácie aj o zmene stravovania, ďalší okrem ošetrení shiatsu ocenia aj pravidelné energetické qigongové cvičenia, či výklad hexagramu I-ťingu. Iným zase môže pomôcť vzhliadnuť predstavenie, v ktorom účinkujem:-). Niektoré problémy svojich klientov alebo kolegov musím okrem shiatsu riešiť aj akupunktúrnymi ihličkami, pretože tie sú v určitých situáciách efektívnejšie - akoby dávali energii konkrétnejšiu a presnejšiu informáciu.

Všetko, čo robím, je pre mňa cesta, cesta komunikácie samej so sebou, komunikácie s druhými a cesta vlastného duchovného rozvoja. Objavila som zdroj vnútorného pokoja v múdrosti taoistickej filozofie. Neplánovane, no v poslednej dobe dosť intenzívne, ju rozsievam aj na svojich kurzoch shiatsu, qigongu, ale dá sa to aj na kurzoch tanca. A mám veľkú radosť, že sa o tieto univerzálne múdrosti začína zaujímať čím ďalej tým viac ľudí.

Zuna Vesan
SHIATSU
ŽIVOT V ROVNOVÁHE
Séria článkov o shiatsu publikovaná v časopise Vitalita v roku 2008

1. Shiatsu - energetické ošetrenie z krajiny vychádzajúceho slnka (úvod)

2. Odkiaľ vietor vanie (história)

3. Ki - energia, ktorá telom prúdi

4. Jin a jang

5. Päť premien energie

6. Vitajte na ošetrení shiatsu

7. Watsu - shiatsu vo vode


Odborný článok o prepájaní tanca a shiatsu pre český časopis Taneční Zóna v roku 2008

8. Shiatsu - ošetrite energiu vo svojom tancujúcom tele


Séria článkov pre ženy trpiace menštruačnými bolesťami publikovaná v časopise Vitalita v roku 2009

9. Byť ženou nebolí - úvodne myšlienky


10. Byť ženou neboli - dôležité rady (strava, cvičenia, životný štýl)

11. Byť ženou nebolí - rady ohľadne stravovania, cvičenia a životného štýlu


Séria článkov o shiatsu pre deti a tehotné - publikované v časopise Dieťa v roku 2010

12. Láska v dotyku - shiatsu pre deti

13. Sila vody - watsu - shiatsu vo vode pre deti

14. Shiatsu pre tehotné a po pôrode


Článok o taoistickom pohľade na energiu čchi pre časopis Taneční Zóna v roku 2009

15. Sme zhustením energie

Reportáž Veroniky Rinowski o kurze shiatsu v Rime Dzong z roku 2007

16. Shiatsu v Rime Dzong

Rozhovor s Vladimírom Andom, autorom pentalógie Klasická čínska medicína

17. Na taoizme ma zaujíma relatívnosť všetkého

Krátky Zunin profil o jej ceste k shiatsu

18. Cesta k shiatsu, shiatsu ako cesta


Záznam Milana Zaťka z kurzov shiatsu
19. Vnikanie do tajov shiatsu


V časopise Vitalita vychádza od roku 2010 pravidelná séria cvičení a samoošetrení s fotografiami pod názvom "Autoshiatsu - ako si pomôcť od bolesti bez liekov" zahrňujúca samoošetrenia pri bolestiach hlavy, chrbtice, menštruačných bolestiach, pri zápche, únave a pod.

Od novembra 2012 vychádza séria cvičení s meridiánmi a energetickými centrami pre rodičov s deťmi.