Výskumy potvrdzujú, že pravidelné ošetrenia shiatsu sú vynikajúcou cestou udržovania zdravia, výrazne sa podieľajú na prevencii. Pravidelná terapia shiatsu udržuje tok enegie Ki v tele v plynulom pohybe bez blokád či stagnácií. Tým docielime to, že mnohé choroby môžeme zastaviť na ich začiatku, než sa s ním pasovať v pokročilom štádiu.
OŠETRENIA
SHIATSU
Shiatsu vám môže pomôcť pri mnohých problémoch:

- pocity únavy a nedostatku energie
- bolesti chrbtice, kĺbov, svalov, šliach ...
- tráviace ťažkosti, problémy s dýchaním a krvným tlakom
- bolestivá menštruácia, nepravidelný cyklus
- bežné nachladnutia, upchané dutiny...
- svalové napätie u športovcov a tanečníkov
- relax a psychická úľava pri strese

a mnoho ďalších....

Shiatsu je vynikajúcim podporným prostriedkom:

- zabezpečuje plynulú cirkuláciu energie
- stimuluje samoliečebné procesy tela
- pôsobí preventívne proti vzniku chorôb alebo zhoršeniu
  aktuálneho stavu
- účinkuje ako podpora pri emocionálnej záťaži
- je vhodnou psychickou i fyzickou podporou v tehotenstve
- pomáha ako psychická i fyzická podpora po namáhavých
  liečbach
- podnecuje ku zmene životného štýlu a zodpovednosti za
  vlastné zdravie
- pomáha zorientovať sa v otázkach ohľadne
   harmonického stravovania

a mnoho ďalších....

Ako vyzerá ošetrenie shiatsu

Ošetreniu predchádza pohovor, na základe ktorého má terapeut možnosť zorientovať sa v probléme a potrebách pacienta, diagnostikuje ho a zvolí tú správnu techniku a postupy ošetrenia.

Shiatsu sa vykonáva v príjemnom kľudnom prostredí, na podložke na podlahe. Je však možné shiatsu vykonávať aj na stoličke v sede. Voľné oblečenie zaručí prijímateľovi intimitu, no na druhej strane nebráni terapeutovi 'dotýkať' sa energie tela. Pokiaľ chcú pacient i terapeut docieliť ten správny efekt shiatsu, je vhodné nejesť najmenej dve hodiny pred ošetrením. Prinajmenšom nejesť nič ťažké.

Shiatsu sa radí medzi masérske techniky, no vzhľadom na jeho schopnosť pracovať s energiou tela, ovplyvňuje energiu tela a tým povzbudzuje správnu funkciu vnútorných orgánov. Shiatsu preto radšej nazývam ošetrenie či terapia. Ide v ňom o jemnú manipuláciu jednotlivými časťami tela, preťahovanie a rotácie, hnietenie, vibrovanie, potriasanie..., ktoré energiu 'zobudia', otvoria dráhy, skvalitnia tok energie v tele. Nasleduje práca s jednotlivými bodmi na meridiánoch, ktoré už priamo ovplyvňujú problém a sú schopné ho riešiť.

Po skončení shiatsu môže pacient ostať relaxovať ako dlho je mu to príjemné. Podanie čerstvo uvareného čaju bancha mu potom pomôže opäť sa 'prinavrátiť späť a s touto novou skúsenosťou vykročiť do každodenného života.
V prípade potreby doplňujem shiatsu nahrievaním akupunktúrnych bodov moxou a baňkovaním. 

videoukážky

Ako sa pripraviť na shiatsu

Pred ošetrením

Nejesť aspoň hodinu - dve pred ošetrením, prinajmenšom nič ťažké.
Pred ošetrením nepiť alkohol. Ani po ňom.
Nevhodný je aj kúpeľ v horúcej vode a intenzívne cvičenie alebo telesná námaha - to všetko narušuje tok Ki a tím sa znižuje účinnosť liečby.
Pred ošetrením treba byť dostatočne vyprázdnení (moč, stolica), aby vás tieto potreby počas shiatsu nevyrušovali.
Pri shiatsu je nutné mať úplne vypnutý mobil, alebo ho mať v  režime „lietadlo“.
Na shiatsu si rezervujte cca 1, 5 - 2 hodiny.
Samotné ošetrenie shiatsu trvá cca 60, 90 alebo 120 minút.


Ošetrenie

Na oblečenie je treba si priniesť pohodlné bavlnené oblečenie (pre vaše pohodlie, ale aj pre terapeutov „bezbarierový“ prístup ku bodom) - pohodlné nohavice, tričko s dlhým rukávom, ponožky bez gumičky. Pokiaľ to ženám vyhovuje, odporúčam bez podprsenky.
Vopred informujte terapeuta o vašich závažných problémoch, prípadne o implantátoch vo vašom tele (umelý kĺb, kovové predmety...).
Cena základného ošetrenia je 35 € (60 minút), 48 € (90 minút), 60 € (120 min)

Čítajte viac o iných možnostiach.

Po ošetrení

Po ošetrení treba piť viac ako obvykle. Shiatsu stimuluje uvoľňovanie toxínov, ktoré pitím dokážete vylúčiť z tela.
Zabezpečiť si pohodové hodiny bezprostredne po ošetrení. Nie je dobré rýchlo vhúpnúť do stresových situácií v práci, alebo fyzicky namáhavých činností.

Shiatsu ako preventívna metóda a metóda regulujúca toky vašej energie, sa odporúča absolvovať pravidelne. Minimálne raz za mesiac. V prípade riešenia nejakého závažného problému, nič nebráni tomu absolvovať shiatsu raz do týždňa, či dvoch.
Copyright © 2010  |  Tvorba web stránok abWEB.sk
Pre koho je určené shiatsu

Shiatsu je určené pre každého, kto má potrebu vyriešiť svoju disharmóniu spôsobom, ktorý je prirodzený a príjemný. Aby človek zostal zdravý, mal by byť schopný neustále sa prispôsobovať zmenám v živote - harmonizovať sa. Na tejto ceste mu shiatsu ponúka opornú ruku. Človek však nemusí byť chorý, aby malo shiatsu pre neho veľký efekt. 
Shiatsu v tehotenstve

Počas tehotenstva sa od ženského organizmu vyžaduje veľa práce, pričom je do toho zapojených hneď niekoľko životne dôležitých orgánov, z ktorých činnosti dieťa čerpá energiu na svoj vývoj (slezina, srdce, pečeň, pľúca, obličky). Preto sa treba o energiu matky dôkladne starať.
Shiatsu pre tanečníkov a športovcov

Počas mojej mnohoročnej tanečnej činnosti, mám na vlastnom tele vychytané slabé miesta tanečníkov. Cez štúdium shiatsu a tradičnej čínskej medicíny som zistila, že sa im dá predchádzať, zmierňovať, či dokonca úplne eliminovať. Uvedomením, správnou výživou, ochranou pred vonkajšími vplyvmi, zdravým životným štýlom a vo veľkej miere aj ošetreniami shiatsu.

Ako shiatsu terapeut na rakúskej tanečnej škole SEAD som mala možnosť intenzívne pracovať s mnohými tanečníkmi a s ich problémami. V tejto práci sa preto špecializujem na špecifické techniky a špeciálne body, ktoré na tanečnícke telo i dušu 'zaberajú' veľmi rýchlo

Shiatsu sa v tehotenstve samozrejme vykonáva iba v ľahu na boku alebo na chrbte. Pôsobenie na body je omnoho jemnejšie, ale za to viac dimenzionálnejšie, pretože sa nepriamo ošetruje aj energia dieťatka.

Shiatsu je vhodnou cestou ako pripraviť ženu na pôrod, fyzicky, ale aj psychicky. Okrem fyzických účinkov uvoľní ženu od stresu, napätia, či strachu. Počas pôrodu dokáže otvárať pôrodné cesty, pokiaľ je to potrebné, ale aj zmierňovať pôrodné bolesti. Je však aj dobrým spoločníkom po pôrode. Keďže sa shiatsu radí medzi celostné formy starostlivosti o telo, môžem v rámci poradenstva podať mamičke mnohé cenné rady napríklad ohľadne skvalitnenia mlieka či doplnenia energie stravou.
Viac o shiatsu v tehotenstve a po pôrode.
Shiatsu pre deti

Deti sú nesmierne vnímavé na toky energie, ktoré im venujeme. Sú citlivé a ich energia ľahko odpovedá na stimuláciu dráh a bodov. Preto je shiatsu pre deti omnoho citlivejšie a nežnejšie ako u dospelého. Tieto masáže môžu pomôcť upokojiť dieťa pred spaním, zároveň však môžu citlivým spôsobom zmierniť niektoré problémy ako sú napríklad horúčky, zlé zažívanie, bolesti pri prerezávaní zúbkov, nepokoj, roztekanosť, nočné pomočovanie, či strach z tmy.

Ideálne je, ak shiatsu môže dávať dieťaťu jeho rodič. Vytvára sa tak medzi nimi obrovské a silné puto, tento intenzívny dotyk rodiča pomáha rozvíjať dôveru a cit. Základné techniky, ktoré na to potrebuje rodič ovládať, sú jednoduché a je možné sa ich naučiť behom niekoľkých hodín na základnom kurze shiatsu.
Viac o shiatsu pre deti.
Shiatsu so Zunou je mimoriadny zážitok.

Je odlišný od masáže, či iných druhov práce s telom, pretože Zuna rozumie dôležitosti rovnováhy a harmónie. Zatiaľ kým svojim dotykom upokojuje svaly a uvoľňuje napäté miesta v tele, jej vedomosti anatómie a energie Ki jej umožňujú pocítiť a pracovať s miestami, kde sa odohráva nejaká nezrovnalosť. Tým, že vyrovnáva a redistribuuje vnútornú energiu, ponúka klientom úplnú premenu. Telo nie je len upokojené, ale aj omladené. To je to, prečo je shiatsu od Zuny výnimočný a hlboký zážitok.
Kate Matingly /žurnalistka / Washington
Moxovanie

Nahrievanie moxou prevádzam v kombinácii so Shiatsu ako podpornú liečbu v prípadoch, kedy je aplikácia tepla prospešná pre organizmus. Je určené predovšetkým osobám trpiacim chladom, či stagnáciami z chladu, ktoré sa môžu prejavovať rôznymi bolesťami, oslabeným trávením, menštruačnými problémami, nedostatkom energie a pod. Preventívne pri sklone k častému nachladnutiu, pri reumatických bolestiach zhoršujúcich sa v chlade, zadržovaní vody v organizme, neplodnosti či impotencii (pokiaľ sú zapríčinené chladom).
Moxovanie je súčasťou tradičnej čínskej medicíny a tak isto aj shiatsu, kde sa hlboko prehrievajúcim teplom uvoľňujú maridiány a aktivizujú sa akupunktúrne body, čím sa znovu nastoľuje vitalita energie. Pri pravidelnom používaní na určité imunostimulačné body sa už po stáročia používa ako preventívna metóda pre zvýšenú odolnosť organizmu.       

Za týmto účelom používam moxovacie cigarety, ktoré sa po zapálení približujú k pokožke (alebo k akupunktúrnej ihle zapichnutej v určitom tele) za účelom prehriatia. Používam aj moxovacie kuželky, ktoré sa na telo prikladajú priamo cez plátok cesnaku, zázvoru alebo soli.

Na výrobu moxovacej hmoty sa používajú najjemnejšie časti mladých kvetov čínskej paliny (pelyněk), niekedy aj v kombinácii s inými bylinami. Vôňa paliny je veľmi výrazná, u väčšiny ľudí navodzuje pocit uvoľnenia. Palina má navyše povesť byliny, ktorá chráni pred zlom, takže jej vôňa v miestnosti účinkuje aj po skončení ošetrenia.

Pri samoošetrovaní využívam moxovanie najmä v zimných obdobiach, alebo v chladnom počasí, keď potrebujem do tela doplniť jang. Rovnako keď ho potrebujem doplniť po namáhavej fyzickej činnosti.
Baňkovanie

Táto metóda má tiež korene v starovekej Číne a je založená na pôsobení podtlaku na podkožné tkanivá, ktoré vznikne prikladaním baniek (sklenených alebo bambusových „pohárikov“) rôznych veľkostí na pokožku. Pôsobením podtlaku, ktorý vtiahne časť kože i podkožia do baňky, vznikne na pokožke jemné popraskanie drobných cievok s malými výronmi krvi a lymfy.
Tým dochádza ku prekrveniu a okysličeniu kritických miest a bodov. Póry sa tak otvoria, telo odváža lymfatickými cestami odpadové a toxické látky von z tela. Dôjde teda k aktívnemu čisteniu, následkom čoho sa upravia aj funkcie príslušných orgánov.

Rovnako ako shiatsu využíva spojenie akupunktúrnych dráh s vnútornými orgánmi. Baňkovanie používam pri svalových spazmoch, reumatizme, astme, chronickej únave, stuhnutosti krku, slabom krvnom obehu v nohách, tráviacich problémoch, zápche, rozprúdení toku energii, či pri čistení organizmu od usadených splodín.
»  Fotogaléria
SHIATSU
ŽIVOT V ROVNOVÁHE