Ozdravné taoistické meditácie zamerané na fyzickú, psychickú a spirituálnu imunitu, prebiehali online v čase január – marec 2021. Momentálne sú pre vás k dispozícii záznamy.

Všetci sa dnes snažíme podporovať si svoju imunitu. To, čo bežne robíme – strava, výživové doplnky, či otužovanie, je hlavne pre jej fyzickú zložku. Mnohí kvôli podpore imunity cvičíme čchi-kung, čo je super. Súčasťou imunity je však aj naša psychika. Mnohé orgány a žľazy, ktoré imunitu budujú, sú závislé na dobrom stave našej psychiky. Pokiaľ žijeme v strese, strachu, hneve, či beznádeji, môžeme pojesť aj kilá imunostimulačných prostriedkov, nebudú dostatočne spracované. Čínska medicína už dávno, pradávno objavila, že psychické naladenie je podstatnou základňou fyzického zdravia.

V dnešnom čase, keď sme opäť zavretí, je prirodzené, že prichádzajú rôzne, občas ťažko spracovávané emócie. A je ťažké nedovoliť im rozvíjať sa do veľkých rozmerov, na ktoré nám už niekedy dochádza dych. Musíme sa učiť ako neprikrmovať negatívny dialóg samého so sebou, ako nedovoliť konšpiračným teóriám, aby nás rozožierali, ako zabrániť rastu vnútornej rozhorčenosti, hnevu, obáv, či bezmocnosti. Je čas venovať sa vnútornej kultivácii. Potrebujeme dokázať mať svoje myslenie pod kontrolou, nedovoliť, aby sa divoko rozvinulo. To si vyžaduje tréning, cvičenie svojej mysle. Tým posilníme svoju psychickú, ale aj fyzickú imunitu.

Posledné 3 mesiace minulého roka prebiehal cyklus ozdravných taoistických meditácii, kde sme práve na tomto pracovali. Od januára pokračujeme ďalšie 3 mesiace, ste vítaní sa pripojiť.

S čím budeme pracovať?
– svojim vedomím sa budeme vnárať do orgánov, ktoré majú imunitu na starosti (pľúca, slezina, obličky, pečeň, srdce) a vitalizovať ich podpornou čchi
– aktivovať kosti a kostnú dreň, pretože v nej sú dôležité imunostimulačné látky
– očisťovať orgány od nánosov nespracovaných a nakumulovaných emócií
– aktivovať čchi v určitých žľazách (napríklad brzlík, nadobličky)
– kultivovať čchi všetkých v troch hlavných energetických centrách tan-tchienov
– aktivovať imunostimulačné látky v črevách
– rozvíjať lásku k sebe a k druhým, ako najzákladnejšiu energiu našej pevnej imunity
– rozvíjať vďačnosť nielen na mentálnej úrovni, ale vnárať ju do buniek tela

To všetko prostriedkami taoistických meditácií.

Meditácie vedie:
Zuna Vesan, autorka kníh Tao cesta ku zdraviuMeridiány – dráhy života. Taoizmu sa venuje už takmer 20 rokov, niekoľko rokov študovala systém Univerzálne liečivé Tao, v súčasnosti je žiačkou majstra Zhong XueChao. Každoročne vedie zimné taoistické ústrania a čchi-kungové retreaty v prírode Bielych Karpát a Orlických hôr. Je zakladateľkou slovenskej Školy shiatsu.

Termíny
stredy 19,30 – 20,45
Vzhľadom na lock down prenesené do zoom priestoru, možno sa teda pridať.

Miesto
U vás doma.

Cena
9 € za stretnutie, 80 € za celý cyklus.

Prihlášky cez formulár nižšie

Pozri aj
Pravidelný čchi-kung v Bratislave
Zimné taoistické ústranie

Pár reflexií účastníkov:
Mudr. Jozef Šmírala, Bratislava
Štúdium tajov ľudského tela je fascinujúca vec. Možno tu žasnúť nad jeho komplikovanosťou a úžasnou integritou v mnohých aspektoch – od štruktúry a funkcie DNA cez skladbu rôznych molekúl, buniek, orgánov až celých ich sústav – celého organizmu. Toto fyzické telo sa sprvoti zdá byť úplne dokonalé  Takisto v rámci štúdia patológie nás môžu upútať zistenia, kde všade v rámci tohto zložitého tela môže nastať chyba a všetko to dokonalé zrazu zaškrípe, pokazí sa a vznikne nejaká porucha – neskôr choroba, nakoniec možno i smrť. Rovnako fascinujúce je aj vnikanie do tajov liečby a nápravy týchto chýb. Avšak čím viac prenikáme do týchto tajov, tým viac si musíme uvedomiť obmedzenosť možností. V snahe liečiť vidíme aj časté uviaznutia medicíny ako v nejakom bludisku, z ktorého často niet úniku. Vlastne niekedy už ani neliečime, ale iba zmierňujeme príznaky a mnohé postupy vedú len k vyrábaniu ďalších problémov a umelo vyvolaných chorôb. Pýtame sa „prečo?“ a „čo s tým?“. Problém je asi niekde vyššie, konkrétne v našej západnej kultúre a vede. A vo fakte, že západná medicína, ako súčasť tejto vedy, študuje len fyzické telo ako hmotu. Teda všetko to, čo môžeme na vlastné oči vidieť, uchopiť, ohmatať a zmerať.

Cesta z tohto „zajatia“ je ťažká a vedie asi len cez zmenu tohto myslenia a celej filozofie. Vďaka pripusteniu možnosti, že za týmto všetkým proste musí byť aj niečo ďalšie, čo nám uniká a nevnímame to. Otázkou je, že ak áno, tak čo? Na uspokojivú odpoveď možno prísť asi len tak, že si začneme osvojovať východnú filozofiu, ktorá vidí veci v inom svetle. A v rámci nej sa nám ponúka aj taoizmus. A zrazu sa možno dozvedieť, že okrem tela fyzického je i telo energetické, energo – informačné, dokonca spirituálne! A otvárajú sa nám postupne dvere do úplne iného sveta. Zistíme napríklad, že naše telo nie je v prírode len tak osve, ale je zasadené do oveľa väčšej mozaiky, že mikrosvet, pozemský svet a makrosvet sú vlastne jednota, a že pojem hmota je vlastne len jednou z foriem pojmu energia a opačne.

Práve do týchto súvislostí môžeme viac vniknúť a precítiť ich aj vďaka taoistickým meditáciám a na tejto ceste je teraz našou sprievodkyňou Zuna Vesan. Ja osobne sa vždy sa na túto „exkurziu“ týmto fascinujúcim svetom teším a po nej mám vždy nad čím rozmýšľať.

Kristýna, Basel
Meditace mi přinášejí klid a usebrání. Neznám všechny účastníky osobně, ale přesto i online je to jako sednout si na ten čas do skupiny blízkých přátel.

Iveta, Pezinok
Zunine meditácie vždy pre mňa znamenajú upokojenie po hektickom a napätom dni. Sú však aj ozdravné pre orgány, meridiány, prúdenie energie, jej „upratanie správnym smerom“. Ale hlavne pri nich dosiahnem pokoj duše a sebaistotu, pretože mi vždy potvrdia neuveriteľné schopnosti, ktoré ma každý z nás, a síce, že sa vieme o seba postarať a pomôcť si.


Prihláste sa na meditácie:

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Share Button