Zuna (1973) celý život tancuje. Pôsobí ako tanečnica, tanečná pedagogička a choreografka. S telom však pracuje aj na inej úrovni. Aktívne pôsobí ako shiatsu terapeutka a pedagogička shiatsu od roku 2002. Shiatsu študovala v škole Shiatsu Ki v Českej republike. V roku 2014 úspešne ukončila 6-ročné štúdium akupunktúry v Prahe. Posledné roky študuje na Akadémii čínskej metafyziky, venuje sa štúdiu taoizmu. Má vlastnú shiatsu prax v Bratislave a vlastnú Školu shiatsu.
čítaj škola shiatsu
čítaj ošetrenia
čítaj www.artyci.com.

Vo svojej shiatsu praxi sa okrem tanečníkov a športovcov, s ktorými denne prichádza do kontaktu, venuje aj „bežným“ ľuďom, ktorí prichádzajú s bolestivými chrbticami, kĺbmi, tráviacimi či ženskými problémami, ktorých trápi únava, stres, tráviace problémy, neplodnosť a podobne. Shiatsu od nej vyhľadávajú aj budúce, či čerstvé mamičky, ľudia v rekonvalescencii po namáhavých liečbach alebo ľudia, ktorí chcú kvalitne zrelaxovať. Podľa potreby prepája shiatsu s moxovaním, baňkovaním, či reflexnou masážou chodidla, alebo s používaním esenciálnych olejov či zvukových ladičiek. V poslednej dobe sa venuje aj medicínskemu čchi-kungu, ktorého silné účinky aktivuje do liečby aj počas shiatsu. Jej ošetrenia sú sprevádzané aj radami ohľadne stravovania.

Pedagogickej činnosti ako takej sa venuje už vyše 25 rokov. Pôsobí ako pedagogička tanca, anatómie a shiatsu v rakúskej tanečnej škole SEAD v rakúskom Salzburgu, v Northern School of Contemporary Dance v britskom Leeds, na škole Bewegungs Art v nemeckom Freiburgu, ale aj na workshopoch v Číne a vo Vietname. Vo svojej pedagogickej práci sa sústreďuje na pochopenie teórie a jej prepojenie s praxou, o vzájomné prepájanie vedomostí s intuíciou. Jej kurzy majú rozmer celkového rozvoja osobnosti. Výučbu prirodzene obohacuje o aktívne fyzické cvičenia Do In, čchi-kung a o poznatky z oblasti stravovania (makrobiotika a stravovanie podľa piatich prvkov), ktoré so shiatsu súvisia v komplexnom merítku.

V oblasti tanca a zdravého pohybu sa posledné roky zameriava na prepájanie čchi-kungu s tancom a o vyučovanie medicíny prostredníctvom tanca a pohybu. Je autorkou medzinárodne rešpektovaných projektov Medicína v tanciDancing Qigong. Pre verejnosť vedie v Bratislave hodiny čchi-kungu a cyklus spoznávania tela cez pohyb pod názvom Bdelosť tela.
čítaj bdelosť tela
čítaj čchi-kung
čítaj medicína v tanci
čítaj dancing qigong

Zuna píše články o shiatsu, čínskej medicíne a taoistickej filozofii do rôznych periodík. Pravidelne prispieva do časopisu Vitalita príspevkami zameranými na taoistickú filozofiu v kontexte s ľudským telom. Niektoré z jej článkov nájdete tu, na blogu Eugeniky alebo na blogu artyci.com

Share Button