Hara – stred človeka
Čchi-kung, tanec, meditácie, shiatsu ošetrenia hara, prechádzky prírodou, výborná strava.

Všetko na Zemi má svoj rovnovážny stred, rovnako aj človek. Má ho umiestnený v oblasti pupka, kde sa nachádza fyzické ťažisko. Táto oblasť je však aj silným energetickým centrom, v Japonsku zvaným „hara“, v čínskej terminológii nazývaným „spodný tantchien“.
Hara má v japonskej kultúre a východnom chápaní „Ja“ nesmiernu dôležitosť. Nielen tú na fyzickej úrovni. Orientálny názor kladie do miesta hara aj ťažisko našej osobnosti, je základom nášho fyzického „Ja“, v  ktorom sa  môže ukotviť náš duch. Hara je našim stredom, centrom našej životnej energie, zdrojom vitality, sídlom životnej sily a  intuície. Sila hara je univerzálnym zdrojom. Používajú ju ako zdroj svojej sily a  stability majstri bojových umení, ale na druhej strane aj umelci kaligrafie, lukostreľby, či iných umení. Potenciál hara sa dá využívať aj pri riešení pracovných záležitostí, pri činnostiach, kde sa treba viac otvoriť intuícii, cez hara sme schopní skutočne do hĺbky vypočuť druhého. Hara používame aj pri každodenných bežných činnostiach, ako napríklad varenie, či prenášanie ťažkého nákladu. Hara používame v  shiatsu automaticky a  nepretržite.
Centrum hara možno posilňovať prostredníctvom cvičení, meditácie alebo len prostredníctvom prostého uvedomenia a súžitia s ním.
Kurz je určený všetkým záujemcom, aj úplným začiatočníkom.

Náplň seminára:
– jednoduché pohybové cvičenia, na základe ktorých objavíme vlastný stred – hara, jeho umiestnenie, intenzitu a schopnosť komunikácie
– cvičenia pre jednotlivcov v priestore na objavenie vnútorného priestoru vlastného centra hara a jeho interakcie s okolitým priestorom
– cvičenia vo dvojiciach na rozvoj komunikácie s ostatnými prostredníctvom hara
– čchi-kung zameraný na oblasť hara a chrbticu
– ranné a večerné meditácie
– shiatsu ošetrenia a moxovanie oblasti hara
– výlety do prírody tematicky zamerané na hara

Miesto konania
Centrum Surya, Biele Karpaty, Slovensko

Cena
119,- Euro / Cena pre študentov Školy shiatsu 109 €

Strava a ubytovanie v centre
9 € na noc / 7 € poplatok na deň bez nocľahu za užívanie priestorov a sociálnych zariadení centra
6 € obed (aj s polievkou), 5 € večera, 3 € raňajky
teda dohromady 69 €

Ústranie vedie Zuna

Predchádzajúce retreaty a semináre Hara-stred človeka so Zunou
2016_Škola shiatsu, centrum Surya
2015_Kongres čínskej metafyziky, Bratislava

 

Prihláste sa na kurz:

    Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

    Share Button