Zuna práve rediguje preklad knihy 365 TAO jej obľúbeného taoistického autora Deng Ming-Dao, pretože ju chystáme vo vydavateľstve IKAR vydať v roku 2021. A v slovenčine! 🙂
Kaligrafie do nej tvorí čínsky kaligraf, žijúci na Slovensku, Paolo Zhang.
365 TAO je kniha meditačných a filozofických zamyslení na každý deň, približujúcich taoistický pohľad na život. Moc sa na ňu tešíme :-).

Ukážka jednej z nich:

45

Cirkulácia čchi

Duchovnosť začína v podbrušku,
vystupuje nahor chrbticou,
a vracia sa do pupku.

Spiritualita nie je len mentálna aktivita. Je to aj vyjadrenie energie.

Zdroj tejto energie je fyzický, pričom je zakorenený v základných chemických procesoch nášho tela. Sebazdokonaľovanie ju prečisťuje na dosiahnutie duchovných cieľov. Preto pre nasledovateľa Tao osvietenie predstavuje v rovnakej miere duševný aj fyzický úspech. Nie je to len intelektuálne pochopenie; je to stav bytia.

Keď nasledovateľ Tao pomocou špeciálnych cvičení a meditácie prebudí energiu, vie, ako ju ťahať nahor. Sila začína svoju púť v pohlavných orgánoch a stúpa cez chrbticu. Na tejto ceste vyživuje obličky, nervy a cievy. Keď prejde spodnou časťou lebky, stimuluje nervovú sústavu a nižšie časti mozgu. Keď tento prúd energie dosiahne temeno, otvorí celý podvedomí potenciál ľudskej bytosti. Pri ceste nadol vyživuje oči, zmysly a životne dôležité orgány. Na kaskádovitej ceste smerom k pupku nás vracia do pôvodného stavu čistoty. Z pupka sa vracia späť do podbruška a je pripravená na ďalší cyklus. Tak ako všetko bytie prebieha na kontinuu medzi hrubou hmotou a najjemnejšími úrovňami vedomia, aj nasledovatelia Tao na svojej duchovnej ceste využívajú všetky časti svojho tela, mysle a ducha.

Share Button