Ako vyzerá ošetrenie shiatsu

Ošetreniu predchádza pohovor, na základe ktorého má terapeut možnosť zorientovať sa v probléme a potrebách klienta, diagnostikuje ho a zvolí tú správnu techniku a postupy ošetrenia. V prípade, že klient sám požiada o diagnostiku, zasielam mu podrobný diagnostický formulár, ktorý mi vyplnený prinesie na prvé ošetrenie.

Shiatsu sa vykonáva v príjemnom kľudnom prostredí, na podložke na podlahe. Je ho však možné vykonávať aj na stoličke v sede. Voľné oblečenie zaručí prijímateľovi intimitu, no na druhej strane nebráni terapeutovi ‘dotýkať’ sa energie tela. Pokiaľ chcú pacient i terapeut docieliť ten správny efekt shiatsu, je vhodné nejesť najmenej dve hodiny pred ošetrením. Prinajmenšom nejesť nič ťažké.

Shiatsu sa radí medzi masérske techniky, no vzhľadom na jeho schopnosť pracovať s energiou, ovplyvňuje energiu tela a tým povzbudzuje správnu funkciu vnútorných orgánov. Shiatsu preto radšej nazývam ošetrenie či terapia. Ide v ňom o jemnú manipuláciu jednotlivými časťami tela, preťahovanie a rotácie, hnietenie, vibrovanie, potriasanie, ktoré energiu ‘zobudia’, otvoria dráhy, skvalitnia tok energie v tele. Nasleduje práca s jednotlivými bodmi na meridiánoch prostredníctvom tlaku.

Po skončení ošetrenia môže pacient ostať relaxovať ako dlho je mu to príjemné. Podanie čerstvo uvareného čaju bancha mu potom pomôže opäť sa prinavrátiť späť a s touto novou skúsenosťou vykročiť do každodenného života.

V prípade potreby doplňujem shiatsu aj inými metódami – moxovaním, baňkovaním, ušnou punktúrou, medicínskym čchi-kungom a pod.

Čítaj iné terapie

Video

Ako sa pripraviť na shiatsu

Pred ošetrením nie je vhodné jesť aspoň hodinu – dve; prinajmenšom nič ťažké.
Pred ošetrením nepiť alkohol. Ani po ňom.
Nevhodný je aj kúpeľ v horúcej vode a intenzívne cvičenie alebo telesná námaha – to všetko ovplyvňuje tok Ki a tím sa znižuje účinnosť liečby.
Pred ošetrením treba byť dostatočne vyprázdnení (moč, stolica), aby vás tieto potreby počas terapie nevyrušovali.
Vopred informujte terapeuta o vašich závažných problémoch, prípadne o implantátoch vo vašom tele (umelý kĺb, kovové predmety…).
Pri shiatsu je nutné mať úplne vypnutý mobilný telefón alebo ho mať v režime „lietadlo“.
Na shiatsu si rezervujte 60, 90 alebo 120 minút, a to podľa dohody vopred.
Čítaj možnosti.

Čo na seba na ošetrenie?

Na oblečenie je treba si priniesť pohodlné bavlnené oblečenie – pohodlné nohavice, tričko s dlhým rukávom, ponožky bez gumičky. Kvôli plynulému toku Ki nie sú vhodné syntetické materiály, ktoré môžu znemožniť terapeutov „bezbarierový“ prístup k meridiánom a bodom. Pokiaľ to ženám vyhovuje, odporúčam bez podprsenky.

Po ošetrení…

Po ošetrení treba piť viac vody ako obvykle. Shiatsu stimuluje uvoľňovanie toxínov, ktoré pitím dokážeme vylúčiť z tela. Po absolvovaní ošetrenia je vhodné zabezpečiť si pohodový čas. Je kontraproduktívne rýchlo vhupnúť do stresových situácií v práci alebo fyzicky namáhavých činností.
Po ošetrení bude váš organizmus možno reagovať spôsobom, ktorý vás prekvapí – únava s nutnou potrebou zaľahnúť do postele a spať alebo naopak veľmi veľa energie / ľahšia letargia, či smútok alebo naopak veľká radosť a chuť sa smiať / môžu prísť aj jemné bolesti hlavy alebo slabšia svalová horúčka a pod. To všetko závisí od toho, čo ste si v sebe na shiatsu priniesli a ako sa organizmus s prácou s energiou vo vašom konkrétnom organizme vysporiada. Reakcia nezvykne trvať dlhšie než do nasledujúceho rána. Niekedy nie je reakcia na ošetrenie žiadna.

Ako často?

Shiatsu sa, ako preventívna metóda a metóda regulujúca toky vašej Ki, odporúča absolvovať pravidelne. Ideálne je raz za mesiac. V prípade riešenia nejakého závažného problému, nič nebráni tomu absolvovať shiatsu raz do týždňa, či dvoch.
Raz mesačne – prevencia a na udržanie účinku predchádzajúceho stretnutia.
Päť ošetrení raz za týždeň – regeneračná kúra.
Raz alebo dvakrát týždenne pri riešení akútnych bolestí.
Shiatsu je možné absolvovať aj príležitostne ako príjemný relax.

Ako sa objednať?

Zuna má momentálne plnú kapacitu, ďalšie ošetrenia neposkytuje. Môžete si nájsť iného terapeuta na stránke kontakt.

Na ošetrenie shiatsu neposkytujem darčekové poukážky.
Na ošetrenie sa objednáva človek sám, z vlastného záujmu a vlastnej potreby. To znamená, že neobjednávam tretie osoby. Napríklad keď manželka chce objednať svojho manžela, alebo opačne; alebo matka svoje dieťa, či opačne.

„Shiatsu so Zunou je mimoriadny zážitok. Je odlišný od masáže, či iných druhov práce s telom, pretože Zuna rozumie dôležitosti rovnováhy a harmónie. Zatiaľ kým svojim dotykom upokojuje svaly a uvoľňuje napäté miesta v tele, jej vedomosti anatómie a energie Ki jej umožňujú pocítiť a pracovať s miestami, kde sa odohráva nejaká nerovnováha. Tým, že vyrovnáva a redistribuuje vnútornú energiu, ponúka klientom úplnú premenu. Telo nie je len upokojené, ale aj omladené. To je to, prečo je shiatsu od Zuny výnimočný a hlboký zážitok.“
Kate Matingly / žurnalistka / Washington

Share Button