Čo robí strom v ťažkých časoch? 

Úryvok z knihy Múdrosť stromu
text_Zuna Vesan_2022


Žiadna tma netrvá sto dní.
čínske príslovie

Vonku je nepríjemná zimná búrka s nárazovým silným vetrom. Sedím doma pri ohni a uchlipkávajúc z horúceho čaju pozorujem cez okno obrovskú lipu pred domom. Je ošľahávaná obrovskými ľadovými kvapkami, ktoré sa silou vetra priam zahryzávajú do jej kôry. Vietor kmáše celým jej kmeňom a korunou, z ktorej sú slabé konáre neľútostne odlamované a padajúce na zem.
Pozorujem ju.

Lipa je pokojná, je v hĺbke seba. Na jej povrchu nevidno ani záblesk strachu, paniky, či ponosovania sa na túto situáciu. Vidím ako v týchto ťažkých časoch svoju energiu smeruje do hĺbky svojich koreňov a ešte intenzívnejšie sa zakotvuje do Zeme. Všetku svoju pozornosť venuje im a svojej stabilite, ktorá v nich pramení. Lipa vie, že keby strácala energiu a čas povrchovými emóciami, oslabilo by to jej vnútornú silu, jej jadro. Jedinou jej momentálnou „emóciou“ je udržanie stability, vnútornej pevnosti, ale aj pružnosti a dôvery.
Pozorujem ju. Učím sa.

Dýcha zhlboka, priam medituje. Ťažisko zapúšťa do Zeme, posilňuje svoju základňu a adekvátne k sile vetra mobilizuje svoju silu. Silu vo vnútri. Cítim magické vibrácie opory v jej koreňoch. Ona cíti môj pohľad a posiela mi správu:

Každý mohutný, pevný a majestátny strom sa ním stal aj vďaka takýmto situáciám. Aj vďaka nepríjemným búrkam, víchriciam a ťažkým časom my stromy rozumne koncentrujeme viac svojho dreva do pevnosti kmeňa a koreňov, aby sme ustáli momentálne okolnosti, ale aj tie nasledujúce. Vieme, že sa skončia, no rovnako vieme, že zas prídu. A tým mohutnieme.

Pozorujem ju. Učím sa. Upokojujem sa.
Vyjdem von a nechám sa aj ja ošľahávať ľadovým mokrým vetrom. Je to vskutku nepríjemné a hrozivé, občas aj podnecujúce k zúrivosti. Ja však cítim, že sa nemusím báť a ani sa hnevať. Viem, že aj ja musím vynaložiť vnútornú silu, aby som tieto ťažké časy ustála. Áno, je tu záblesk pocitu bezmocnosti, že túto búrku nedokážem ovplyvniť. Dokážem však ovplyvniť svoj postoj k nej a svoj postoj k vlastnej sile. Lipa ma vidí a radí mi:

Pokiaľ nemáš možnosť tú búrku zmeniť, tak namiesto zintenzívňovania svojho rozrušenia, sa radšej drž v tichosti, pravidelne cvič a medituj, aby si posilňovala zdroj svojej stability. Dostatočne oddychuj a výživne sa stravuj, aby si mala silu tela a mysle pre svoj pokoj a ustálenosť. A venuj sa štúdiu múdrych textov, vďaka ktorým zistíš, že ťažké časy tu už mnohokrát boli a aj zas budú, pretože to je prirodzenosť toku života.

V stabilite tohto stromu necítim len oporu a pevnosť, ale aj úžasnú flexibilitu. Nie je to flexibilita mladosti, ktorú som spoznala na jar s tým mladým bukom. Táto flexibilita, paradoxne, tkvie v jej pevnosti. V pevnosti, ktorú budovala desiatky rokov tým, ako sa učila v prípade potreby ohnúť sa pred príkorím, ako sa učila upúšťať od rodiaceho sa vzdoru v sebe, ako sa učila pokore voči všemožným okolnostiam, ktoré sú súčasťou toku taa. Táto jej mentálna a duševná ohybnosť ma učí zvládať moje vlastné životné búrky. Učí ma prepájať sa s mojimi koreňmi, aby som tie búrky ustála. Pomáha mi budovať odolnosť v prívetivej mäkkosti. Pomáha mi zmäkčovať strnulosť tým, že ju prestupuje dôverou. Pomáha mi dôverovať, naslúchať, mať k dispozícii niekoľko uhlov pohľadu, či byť otvorenou všetkým možnostiam.
Pozorujem ju. Učím sa. Upokojujem sa a pozorujem, čo sa deje naokolo.

Jediné, čo potrebuješ počas búrky urobiť, je zmeniť spôsob, akým ju vníma. V knihe I-ťing sa v komentári k hexagramu 51, ktorý sa aj volá Búrka, činsky Čen, píše toto:

Búrka prichádza a rozširuje svoju hrôzu široko-ďaleko,
prinesie najprv šok a potom radosť.
Teraz je ten správny čas byť si vedomý duchovna,
pretože tao vystupuje v búrke do popredia.

Tento text hovorí o tom, že každá búrka môže byť pre teba hlbšou výzvou. Vyzýva ťa, aby si bola ochotná prijať všetko, čo prichádza. Dokonca aj to, čo sa ti javí tak, že to nedokážeš ustáť, a že ťa môže úplne prevalcovať. Namiesto toho, aby si k nej budovala odpor, dopraj si precítiť a prežiť túto energiu. Aj búrka je energiou taa. Potom aj ty budeš vďaka týmto situáciám pevnejšia, tak ako sme si my vybudovali pevnosť svojho kmeňa a koreňov vďaka búrkam a silným vetrom. No ak by aj v tebe pri ďalšej búrke nastala strnulosť, odpor, či bezmocnosť, pokús sa nájsť v sebe koreň týchto postojov, ponaučiť sa z toho a pokús sa aj o ich transformáciu. Táto flexibilita ti bude zdrojom láskyplnosti. Láskyplnosti ku všetkému, čo k tebe ešte kedy príde.

Neprepadám teda panike z búrky, ktorá práve vystrája. Strach sa pokúšam transformovať na silu. Nestrácam čas a energiu na poloprázdne komentovanie tejto situácie. Nezveličujem príkorie, ktoré je toho súčasťou. Stojím tu s lipou v tichu seba, i keď naokolo sa búrka s vetrom vyžívajú vo svojich decibeloch a celú ma už ošľahala. Stojím, kotvím sa, až úplne prestávam byť. I keď vlastne naopak – práve vtedy som.

Búrka ustala.

Cez hory preletel silný vietor,
strhol všetky vášne sveta,
zastavil ľudské pohnútky
a na kosť odhalil skutočnosť,
že tu sa dá
len rešpektovať.


Z knihy Múdrosť stromu

Ďalšie ukážky:
Strom povýši nedokonalé na nádherné
Prirodzenosť v jednoduchosti
Strom je majstrom konania v nekonaní
Schopnosť pustiť a navrátiť sa
Krása pominuteľnosti

Share Button
Čo robí strom v ťažkých časoch