SHIATSU PRE FYZIOTERAPEUTOV

20. – 24. novembra 2023
Špecializovaný liečebný ústav Marína, Kováčová
s možnosťou získať 36,5 kreditov zo Slovenskej komory fyzioterapeutov
Otvorené aj pre masérov a iných záujemcov, ktorých v liečbe zaujíma prepájanie energetického s fyzickým.

Shiatsu je japonská masážno-pohybová technika ošetrenia, ktorá má svoj teoretický základ v princípoch tradičnej čínskej medicíny. Zároveň čerpá z poznatkov západnej fyziológie a psychológie. Jej praktizovanie je v bežné nielen v Japonsku, ale po celom svete. Je vynikajúcou a vyhľadávanou metódou aj v problematike ochorení pohybového aparátu.

Vynikajúco pôsobí napr. u psychosomatických problémoch, v prevencii pri bolestiach chrbtice, kĺbov, svalov, šliach a pod., ale pomáha aj pri rekonvalescencii (napr. po operácii chrbtice, výmene kĺbov, po úrazoch). Má vplyv na liečbu chronických ochorení vnútorných orgánov, spôsobujúcich napr. tráviace ťažkosti, problémy s dýchacím, kardiovasculárnym a urogenitálnym systémom. Široké pole pôsobenia má aj v športovom lekárstve. Okrem toho slúži aj pri pocitoch únavy a nedostatku energie, dokáže pôsobiť relaxačne a to s dlhodobo pretrvávajúcim účinkom.

Shiatsu úspešne ruší umelé bariéry medzi západnými a východnými liečebnými prístupmi. Ako masérska technika nepracuje len so svalmi ako pri klasickej masáži, ale ovplyvňuje a harmonizuje energiu (Ki), čím odstraňuje energetické bloky, ktoré spôsobujú bolesti a následne choroby.

Shiatsu pracuje so systémom akupunktúrnych dráh a bodov. Dráhy pretkávajú celé fyzické telo a tokom energie vyživujú svaly, kosti, šľachy, väzy, fascie, kĺby, chrupavky, kožu a vnútorné orgány. Touto sieťou sú orgány prepojené s týmito tkanivami, preto poznať a využívať ich vzťah môže byť obohacujúcim prvkom pre každého terapeuta.

Vo fyzioterapeutickej praxi je možn
é shiatsu používať aj čiastočne, teda prepájať prvky shiatsu s inými technikami. 


Čo nás na tomto seminári čaká:
– v teórii aj praxi spoznáme akupunktúrne dráhy a ich vplyv na stav kĺbov, svalového tonusu, či držania tela
– naučíme sa vyhľadať a používať akupunktúrne body, ktoré je vhodné ovládať vo fyzioterapeutickej praxi
– teoreticky a hlavne prakticky spoznáme princíp a mechanizmus energie Ki, tri úrovne človeka a princíp vzájomnosti medzi jin a jang v terapeutickej praxi
– spoznáme a naučíme sa využívať základné vzťahy medzi fyzickými štruktúrami (kosti, svaly, šľachy…) a orgánmi cez teóriu päť fáz (päť elementov), pretože dobrý stav orgánov je v liečbe pohybových problémov podporou
– pre fyzioterapeutov špeciálna práca s ďalšou úrovňou meridiánového systému, so šľachovo-svalovými dráhami, povrchovou úrovňou energetickej siete, detailne prepojenou s konkrétnymi svalmi a svalovými skupinami.
konkrétne ošetrenia pri týchto diagnózach (z celej ponuky vyberám napríklad): bolesti chrbtice, degeneratívne ochorenia lumbálnej a sacrolumbálnej chrbtice, kostrčový syndróm, ischias, protrúzia platničiek, zápal achillovej šľachy a jej pooperačné stavy (nadtrhnutá a pretrhnutá achillova šľacha), bolesti bedrového kĺbu, coxartróza, ischias, bolesti ramena z jednostranného preťažovania, syndróm zmrznutého ramena, artritída, cervicobrachiálny syndróm, bolesť v slabinách, chronická bolesť priťahovačov stehna, atrofia stehenného svalstva, bolesti, poúrazové a pooperačné stavy kolien, bolesti a degeneratívne ochorenia krčnej chrbtice
– študenti dostanú skriptá a seminár sa bude nahrávať, takže budú mať prístup aj na videozáznamy

Kurz je samozrejme otvorený aj pre iných praktikov (teda nielen pre fyzioterapeutov). Môžu sa ho zúčastniť napríklad aj praktici shiatsu, ktorí si chcú rozšíriť svoje znalosti zo shiatsu aj o oblasť ich rozšírenia do sveta fyzioterapie alebo rehabilitační lekári.

rozpis výuky

pozri aj Shiatsu pre fyzioterapeutov II.


Seminár vedie Mgr. Zuna Vesan Kozánková
Zuna (1973) pôsobí ako shiatsu terapeutka a pedagogička shiatsu od roku 2002. Shiatsu študovala na škole Shiatsu Ki v Českej republike. V roku 2014 úspešne ukončila 6-ročné štúdium akupunktúry na Univerzite Guang Ming Beijing v Prahe. Ostatné roky študuje na Akadémii čínskej metafyziky. Má vlastnú shiatsu prax v Bratislave a v Orlických horách. Od roku 2017 vedie vlastnú Školu shiatsu a Tao.

Pedagogickej činnosti sa venuje už vyše 30 rokov. Okrem vlastnej školy pôsobí ako pedagogička tanca, anatómie a shiatsu v rakúskej tanečnej škole SEAD v rakúskom Salzburgu, v Northern School of Contemporary Dance v britskom Leeds, na škole Bewegungs Art v nemeckom Freiburgu, ale aj na workshopoch v Česku, Nemecku, Rakúsku, Poľsku, v Číne, Thajsku, vo Vietname a na Srí Lanke. V spomenutých školách vyučuje aj funkčnú anatómiu pohybového systému a spolupracuje s domácimi fyzioterapeutmi.

Vo svojej pedagogickej práci sa sústreďuje na pochopenie teórie a jej prepojenie s praxou, o vzájomné prepájanie vedomostí s intuíciou. Jej kurzy majú rozmer celkového rozvoja osobnosti. Výučbu prirodzene obohacuje o fyzické cvičenia čchi-kung a o poznatky z oblasti stravovania, ktoré so shiatsu súvisia v komplexnom merítku.

Zuna sa venuje aj spisovateľskej činnosti. V roku 2018 jej vyšla prvá kniha TAO cesta ku zdraviu, ktorá je prehľadným návodom ako uchopiť princípy čínskej medicíny v bežnom živote a každodennej praxi. V roku 2020 jej vyšla druhá kniha MERIDIÁNY dráhy života, ktorá je praktickým i teoretickým kompendiom čchi a meridiánov, veľmi obľúbená medzi študentmi akupunktúry, shiatsu a iných terapeutických metód, ale aj medzi praktikmi jin jogy. V roku 2021 vyšla jej tretia kniha CVIČENIE AKO LIEK, približujúca čitateľom svet čchi-kungu a jeho vplyv na zdravie. Ďalšiu knihu TAO POHYBU sa chystá vydať v angličtine a češtine.


Cena
259 €
239 € pre študentov Školy shiatsu a Tao (s minimom účasti na 3 seminároch)
Fyzioterapeuti registrovaní v Slovenskej komore fyzioterapeutov dostanú za účasť na tomto vzdelávaní 36,5 kreditov.
Prihlasovanie možné cez formulár nižšie

storno

Ubytovanie a strava
Je možné si nájsť v penziónoch v Kováčovej. 

Rozvrh
pondelok – piatok
7,30 – 8,00 – príchod (a v pondelok zápis)
8,00 – 11,00 – teória a prax
11,00 – 12,00 – obedná pauza
12,00 – 16,00 – teória, prax, opakovanie, diskusia
16,00 – 17,00 – možnosť zúčastniť sa výuky Makko-ho cvičení s meridiánmi


Čítaj aj

Ako vyzerá ošetrenie shiatsu?

Zunine knihy

Kurz moxovania

Videoukážky


Prihláste sa na tento seminár (vyberte z ponuky)

    Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

    Share Button