5. a 6. 10. 2024
Prešov / Centrum Alteregida
Posilnite si svoju silnú imunitu pred zimou moxovaním!

Moxovanie je metóda, ktorej účinky sa vhodne prepájajú s účinkami shiatsu. V niektorých prípadoch sa dokonca problém bez použitia moxy vyriešiť ani nedá. Preto je pre študentov a terapeutov shiatsu vhodné túto metódu ovládať. Môžu sa ju však naučiť aj laici.

Slovo moxa pochádza zo starého japonského slova mogusa (palinové vlákno). Toto vlákno sa vo forme kužeľov, zrniečok veľkosti ryže, cigary alebo vaty používa na prehrievanie akupunktúrnych bodov. Pre účely moxovania sa využíva okolo 100 týchto bodov, na kurze sa naučíme pracovať s tými najviac využívateľnými, teda asi so štvrtinou z nich.

Moxovanie sa používa v prípadoch, kedy treba chorému dodať stratenú alebo oslabenú energiu (Ki) teplom, a to prehrievaním, nahrievaním alebo pripaľovaním akupunktúrnych bodov. Má vplyv na rôzne oblasti, od problémov s trávením, gynekologickými problémami, oslabenou imunitou, klasickým prechladnutím… Moxovanie je schopné riešiť dlhotrvajúce, vysiľujúce a chronické ochorenia. Využíva sa u osôb, ktoré celkovo trpia chladom, či stagnáciami z chladu a z vlhka. Tie sa môžu prejavovať rôznymi bolesťami, oslabeným trávením, menštruačnými problémami, nedostatkom energie, neustálym „smoklením“ a pod. Moxovanie sa využíva sa aj pri problémoch s pohybovým aparátom, kedy je určitá oblasť, ktorá vykazuje bolesť (napríklad rameno, koleno…), postihnutú chladom či vetrom alebo nedostatkom energie.

Moxovanie je jednou z vhodných ciest, ako do tela doplniť energiu jang (teplo, cirkulujúcu energiu). Rovnomerným a pomalým horením vlákien paliny sa tvorí teplo, ktoré preniká do svalov a meridiánov, zohrieva ich, podporuje cirkuláciu Ki v organizme, vyháňa chlad a vlhkosť, rozptyľuje a vyháňa vonkajšiu patogénnu Ki. Je obzvlášť vhodné v prevencii na podporu imunity a udržiavaní zdravia. Naučíme sa moxovaním posilniť imunitu cez špeciálne body nahrievané v čase prechodných 18 dní medzi ročnými obdobiami.

Aj napriek tomu, že má moxovanie priam zázračné účinky, dá sa v zjednodušenej forme naučiť veľmi rýchlo. Je to vhodný a praktický prostriedok do vašej „domácej lekárničky“.

Blog o tom, že niektoré veci sa bez moxy nedajú vyriešiť.

Náplň kurzu
Na kurze sa naučíme moxovať :
– palinovým kužeľom
– palinovou cigarou či cigaretou
– zrnkami palinovej vaty priamo na telo
– samolepiacimi moxami
– rôznymi pomôckami (moxovací valec, moxovacia krabička na kríže, tigrovacie paličky…)

V týchto aplikáciách:
1) priame prehrievanie palinovým kužeľom
2) priame prehrievanie zrnkami palinovej vaty priamo na telo
3) nepriame prehrievanie s izolačnou podložkou – plátok koreňa zázvoru, plátok cesnaku, prehrievanie na soli
4) nepriame prehrievanie palinovou cigarou

Metódami:
1) mierna metóda (pridŕžanie zapálenej palinovej cigary nad zvoleným bodom alebo oblasťou)
2) metóda vrabčieho zobania
3) metóda prehrievania žehlením
4) teoreticky sa zoznámite aj s prehrievaním horúcou ihlou (moxovanie cez zapichnutú akupunktúrnu ihlu)

Naučíme sa aj špeciálne moxovanie tzv. bodov zeme, za účelom posilnenia organizmu a imunity v obdobiach prechodov z jedného ročného obdobia do druhého.

Na kurze dostanú študenti podrobné skriptá s lokalizáciu a účinkami každého bodu, ktorý sa naučíme moxovať, s vymenovanými indikáciami, ale aj kontraindikáciami moxovania.

Vyučuje
Zuna Vesan

Pre koho je štúdium vhodné
Kurzy sú vhodné pre študentov a absolventov Školy shiatsu, ale aj pre laikov so záujmom o túto tematiku,  aby sa naučili jednoduché techniky, ktorými môžu pomáhať sebe, i svojim blízkym. Odporúčam ich aj klientom shiatsu, ktorí si tak môžu účinky shiatsu zvyšovať vlastným pričinením.

Kurz je súčasťou celoročnej školy shiatsu, je možné sa prihlásiť aj bez účasti na predchádzajúcich víkendoch.

Priestor
Prešov / Centrum Alteregida

Dátum a rozvrh
Sobota: 09,00 – 18,00 (s prestávkou na obed)
Nedeľa: 09,00 – 14,00 (s prestávkou na snack)
Piatok (4.10.) – prezentácia Zuniných kníh, projekcia z ciet po Číne a diskusia v Kaviarni Christiania (Prešov)

Cena
135 € (zahrňuje aj účasť na prezentácii v piatok 4.10.)
Cena zahrňuje školné, skriptá, materiál (moxy, zázvor, cesnak, gáza…) na praktické ošetrovanie, prenájom sály.
Storno poplatky

Prihlasovanie
Denisa Križanská _ experientiapresov@gmail.com

Prihláste sa na kurz:

    Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

    Share Button