Iné terapie čínskej medicíny

V prípade, že niektoré problémy nejde vyriešiť iba cestou shiatsu, využívam prostriedky čínskej medicíny. Mojim záujmom je nachádzať cesty, ktorými problémy idú riešiť. Ideálne je, ak ich s pacientom riešime spolu a celostne.

Moxovanie
Nahrievanie moxou prevádzam v kombinácii so shiatsu ako podpornú liečbu v prípadoch, kedy je aplikácia tepla prospešná pre organizmus. Je určené predovšetkým osobám trpiacim chladom, či stagnáciami z chladu, ktoré sa môžu prejavovať rôznymi bolesťami, oslabeným trávením, menštruačnými problémami, nedostatkom energie a pod. Preventívne pri sklone k častému nachladnutiu, pri reumatických bolestiach zhoršujúcich sa v chlade, zadržovaní vody v organizme, neplodnosti či impotencii (pokiaľ sú zapríčinené chladom). Zároveň moxu používam na doplnenie Ki. Za týmto účelom používam moxovacie cigarety, ktoré sa po zapálení približujú k pokožke za účelom prehriatia. Používam aj moxovacie kuželky, ktoré sa na telo prikladajú priamo na telo cez plátok cesnaku, zázvoru alebo soli.

Baňkovanie a masáž baňkami
Táto metóda je založená na pôsobení podtlaku na podkožné tkanivá, ktoré vznikne prikladaním baniek rôznych veľkostí na pokožku. Baňky sa prikladajú na určité zóny na tele, kde dochádza k prekrveniu a okysličeniu kritických miest a bodov. Cez ne je možné riešiť mnohé neduhy ako napr.: tráviace problémy, menštruačné problémy, zápcha, slabý krvný obeh v nohách, čistenie organizmu od usadených splodín a pod. Baňkovanie je zároveň výborným prostriedkom na uvoľňovanie svalového stuhnutia. Banku je možné nechať na mieste prisatia alebo s ňou pohybovať po akupunktúrnych dráhach (masáž baňkami). Tým dochádza k rozprúdeniu toku Ki v nich a následne aj k uvoľneniu svalového napätia. Táto metóda na tele zanecháva rôzne začervenania či podliatiny. Ich intenzita závisí na stave konkrétneho jedinca. Za niekoľko dní vymiznú.

Ušná punktúra
Akupunktúrne zóny ucha sú najpodrobnejšie prepracovaný mikrosystém tela, vhodný na diagnostiku, ale aj liečbu. Na základe diagnostiky alebo aj subjektívnych problémov pacienta lokalizujem na ušnom lalôčiku miesta súvisiace s postihnutými oblasťami tela alebo orgánmi. Na body na uchu následne naliepam semienka vakárie, ktoré si pacient aj po ošetrení môže (a mal by) sám denne stimulovať stláčaním. Tým podporuje liečbu svojim vlastným pričinením.

Bylinná liečba
Pri niektorých problémoch je nutné siahnuť po bylinnej liečbe. Je vhodnou cestou ako do tela doplniť potrebné chýbajúce zložky, ktoré nastolia potrebnú rovnováhu medzi jin a jang. Poskytujem bylinné zmesi vo forme wanov (guličky bylinných zmesí). Tie sú čisto prírodného pôvodu, neobsahujú žiadne chemické prísady. Tieto liečivá nepotláčajú príznaky, ale pomáhajú organizmu k tomu, aby fungoval rovnako, ako v dobe svojho harmonického stavu. Ideálne je ak sú nasadené ešte predtým, než problém “vystrčí svoje rožky” úplne naplno.

Dietetika
Väčšinu problémov nie je možné vyriešiť pokiaľ pacient nezmení aj svoje tráviace návyky. Svojim pacientom poskytujem rady v oblasti stravovania. Ľudia sa často nevedia týmto informáciám prispôsobiť, pretože s určitými potravinami nemajú žiadne skúsenosti. Zásady sú však paradoxne veľmi jednoduché. Poskytujem preto aj základné recepty v písomnej forme. Pre záujemcov organizujem aj semináre harmonického stravovania a dietetiky. Mnohé dôležité informácie z tejto oblasti, ale aj konkrétne recepty, nájdete v knihe Tao cesta ku zdraviu.
Čítaj Tao cesta ku zdraviu.

Elektropunktúra
Pre tých, ktorí sa boja ihličiek je vhodná elektropuktúra. Malým prístrojom pôsobím na akupunktúrne body tak, že do nich púšťam jemnú dávku elektrického prúdu. Touto metódou sa dá výborne uvoľniť napätie, tzn. rozpúšťať bolesti, ale aj aktivovať presun energie do miest v tele, kde jej je nedostatok. Elektropunktúra je vhodná aj v prípadoch riešenia akútnych aj chronických pohybových problémov.

Kua-ša (gua-sha)
Kua-ša, v preklade „zoškrabať všetko zlé“, je prastará čínska metóda odvádzania toxických látok z tela pôsobením trenia pokožky. Tradične sa ako škrabka používa doštička z rohu čínskeho byvola alebo z nefritu. Škrabkou sa trie nejaký úsek meridiánu alebo určitá oblasť tela za účelom výrazného prekrvenia a „zoškrabania“ nečistôt a toxínov z danej oblasti. Táto metóda na tele zanecháva rôzne začervenania či podliatiny, ktoré za niekoľko dní vymiznú. Počas masáže sa zlepšujú výmenné procesy v koži a svaloch. Stimuluje sa nielen pokožka a svaly, ale aj nervové tkanivo, čím sa zvyšuje odolnosť proti chorobám. Na povrch tela sa zároveň dostáva odpad, ktorý je následne odstránený.

Medicínsky čchi-kung
Medicínsky čchi-kung je starodávna forma čínskej energetickej medicíny. Jej cieľom je vybalansovanie Ki (čchi) v organizme. Liečba spočíva v ovplyvňovaní toku Ki zväčša bez fyzického dotyku a aj bez akýchkoľvek pomocných prostriedkov. Pri ošetrení sa však terapeut fyzicky intenzívne „dotýka“ Ki pacienta svojou mysľou, sústredením sa na jej tok. Pracuje s vizualizáciou, ale aj manuálnym nasmerovaním toku Ki bez dotyku, takže je to práca s energetickým telom pacienta. Táto metóda si vyžaduje maximálnu disciplínu terapeuta a jeho úplnú pozornosť. Celé ošetrenie sa tak vlastne deje v stave meditácie terapeuta.

Čchi-kung
S pohybom pracujem denne a každým dňom si viac a viac uvedomujem, aký je pohyb dôležitý pre zdravie každého z nás. Energia v ľudskom tele nedokáže plynulo prúdiť, pokiaľ sa telo pravidelne nehýbe. Ak neprúdi plynulo, dostáva sa do nerovnováhy a „otvára tým dvere“ bolestiam a chorobám.
Čchi-kung, pri ktorom kultivujeme vnútornú energiu Ki, stimuluje samoliečiace mechanizmy, pomáha nám k akejsi pravidelnej „údržbe“ a v neposlednom rade nastoľuje duševnú pohodu. Odporúčam ho všetkým, ktorí cítia zodpovednosť za svoje zdravie a chcú ho udržiavať v dobrom stave aj vlastným pričinením. Okrem hodín pre verejnosť cvičíme čchi-kung aj v rámci kurzov Školy shiatsu.
Čítaj cvičenia čchi-kung.

Acabaneho test
Táto metóda je veľmi účinná na zisťovanie stavu energie v meridiánoch. Test spočíva v nahrievaní bodov na koncoch prstov nôh a rúk (tzv. studničky), kde meridiány končia alebo začínajú. Reakcia na teplo podá informáciu o tom, ktoré dráhy tela sú v stave nedostatku, a ktoré v stave nadbytku energie. Metóda je teda vhodná na okamžité zistenie stavu Ki, ale aj na jej následné vyrovnanie. Stimuláciou určitých bodov, súvisiacich s postihnutými dráhami, dôjde v tele vnútornými posunmi Ki k jej vyrovnaniu. Je teda vynikajúcim preventívnym prostriedkom ošetrovania Ki a tým jej udržiavania v rovnováhe.

Share Button