Text_Zuna Vesan_2007
V dávnej dobe v Číne nebol lekár platený za to, aby chorým ľuďom zdravie prinavracal. Bol platený za to, aby im zdravie udržoval. Akonáhle niekto ochorel, lekár liečil pacienta zadarmo. Starostlivosť o zdravie bola teda obsiahnutá v prevencii.
Tieto slová sa čítajú veľmi príjemne, však? Majú v sebe prirodzenú logiku. Prirodzenú pre toho, kto uvažuje v súlade s vesmírnymi zákonmi. Bohužiaľ v západnom svete je slovo prevencia pokryté nepriehľadnou hmlou. Mnohí si neuvedomujeme jej význam a zriedka dochádza k tomu, aby sme podľa toho aj žili. Tí osvietenejší z nás vedia ako na to, vedia ako predchádzať chorobám. Väčšinou ide o komplex niekoľkých sfér : strava, fyzická a duševná očista, pohyb, schopnosť relaxovať, kvalita medziľudských vzťahov… Ak hovoríme o prevencii fyzického tela a energie v ňom, máme tu aj shiatsu.
Shiatsu je japonská tradičná pohybová terapia, pri ktorej sa pracuje s vyrovnávaním energie v tele na úrovni meriadiánov, energetických dráh. Naša energia v nich putuje ako teplá voda v potrubí. Tento tok je najkvalitnejší a najefektívnejší vtedy, keď je plynulý a rovnomerný. Taký však ťažko môžeme dosiahnuť, keď sa naše telo z rôznych príčin ocitne v stavoch, kedy sa potrubie upchá a voda sa kumuluje na jednom mieste. Tam môže „zaspať“, stagnovať alebo naopak vyvíjať nadmerný tlak a z tohto miesta nemôže prúdiť ďalej a ohrievať celok. Takéto miesta sú energetickými blokmi, ktoré väčšinou pociťujeme ako bolesti. Shiatsu ich dokáže uvoľniť tým, že prečistí inkriminované miesta od nánosov nečistôt a uvoľní cestu plynulému toku. V praxi teda uvoľňuje stres a nežiaduce napätie v tele, zmierňuje fyzické bolesti, únavu a zároveň dodáva energiu do oblastí, kde jej je nedostatok. Shiatsu pomáha pri evidentných zdravotných problémoch spojených so zhoršenou funkciou orgánov tela, pretože tie sú súčasťou celého komplexu nášho organizmu. A systém energetických dráh – meridiánov, je s nimi priamo prepojený. Stimuláciou energie rôznymi dotykmi na rôznych miestach pozdĺž meridiánov shiatsu aktivuje funkcie orgánov a vytvára medzi nimi rovnováhu.
Väčšina ľudí považuje shiatsu za masáž. Terapeut sa vás dotýka, manipuluje časťami vašeho tela, naťahuje ich, rotuje nimi, pôsobí tlakom na akupunktúrne body, môže vám dokonca napraviť vybočenú platničku alebo uvoľniť zablokovaný sval. Shiatsu však na rozdiel od klasickej masáže má jednu významnú nadstavbu. Pracuje s energiou v tele, koriguje ju, kultivuje, a tým ovplyvňuje činnosť a kondíciu orgánov. Pôsobí komplexne, nakoľko je súčasťou východného náhľadu na telo, kde všetko so všetkým súvisí. Ak zmeníme jedno, ovplyvníme tým i druhé. Nie je možné napríklad pri bolestiach lakťa, nepracovať aj na problémoch s hrubým črevom, V oblasti lakťa prechádza meridián hrubého čreva a kondícia orgánu sa evidentne prejaví aj v tejto časti tela. Takže príjemca má poväčšine pocit, že za jedno terapeutické sedenie mu terapeut ošetril celé telo, vrátane psychiky. Nazývajme preto shiatsu ošetrením.
Shiatsu je určené pre každého, kto má potrebu vyriešiť svoj problém alebo svoju disharmóniu spôsobom, ktorý je prirodzený a príjemný. Aby človek zostal zdravý, potrebuje sa neustále prispôsobovať daným zmenám, vnútorne, ale aj navonok. Mal by sa neustále harmonizovať. Na tejto ceste mu shiatsu ponúka opornú ruku. Je jednou z možností ako si pravidelným prístupom k svojmu telu udržiavať energiu v rovnováhe a v dobrej kondícii. Shiatsu je relaxačné, no poskytuje aj možnosť sebareflexie a podnecuje nás k zmene životného štýlu. Myslieť preventívne, cítiť vnútornú zodpovednosť za vlastné zdravie – tomu nás shiatsu učí, či sme terapeut alebo príjemca.
V nasledujúcich častiach sa dozvieme, odkiaľ shiatsu pochádza a za akých okolností vzniklo. Tým rozpoznáme jeho analógiu k dnešnému svetu a spôsobu života, a pochopíme prečo je nám prospešné. Bude reč o meridiánoch, akupunktúrnych bodoch, o teórii jin a jang a teórii premeny piatich prvkov energie a dostaneme sa aj k najnovším formám shiatsu, ako sú napríklad bosononé shiatsu či watsu (vodné shiatsu).
Zuna 12/2007