Čchi-kung ako lekárnička
(z knihy Cvičenie ako liek)
Text_Zuna Vesan_2021

Život je harmonická zmes jin-jangu.
Čuang-c’

Pri čchi-kungu dochádza k harmonizácii čchi v tele, k jej plynulej cirkulácii telom, čo sa prejaví zvýšením imunity, hormonálnou stabilitou, stabilitou lymfatického systému, rovnováhou a spoluprácou medzi orgánmi.

Čchi-kung pomáha aj pri problémoch s pohybovým aparátom, ale aj pri únave, strese, nesústredenosti či nekvalitnom spánku. Rozvíja duševnú pohodu, emocionálnu stabilitu a vnútorný mier. Na zdravých jedincov pôsobí hlavne preventívne v tom zmysle, že harmonizuje ľudský organizmus skôr, než sa nejaká choroba prejaví na fyzickej úrovni. Kľúčom k jeho k skutočnému vykonaniu je sústredenie mysle na to, čo telo práve robí, vedomá práca a bdelá prítomnosť.

V súvislosti so zdravím si dovolím čchi-kung nazvať lekárničkou. Keď ju otvoríme a vyznáme sa v nej, vieme vybrať ten správny liek alebo preventívny prostriedok a začať ho užívať. „Medikamentov“ v tejto lekárničke je vskutku veľa – na harmonizáciu stavu čchi orgánov, na vyživenie telesných štruktúr ako sú napríklad kosti, šľachy, cievy, koža a aj na ich regeneráciu, pokiaľ utrpeli nejakým zranením či iným poškodením. Je tam aj množstvo „tinktúr“ na podporu imunity, na utíšenie rozbúrenej psychiky, nájdeme tam jemné prostriedky proti nespavosti, na zlepšenie nálady, na podporu koncentrácie a podobne.

Je to však veľmi špecifická lekárnička, ktorá funguje len vtedy, keď je v nej pohyb. Pretože všetko vo vesmíre sa hýbe. Pohyb je základom jeho fungovania i vývoja a tento základný princíp makrokozmu je potrebný aj pre fungovanie a zdravý vývoj mikrokozmu ľudského tela. Čchi-kung je v prvom rade o pohybe čchi, ktorý je sprevádzaný pohybom tela, alebo pohybom mysle, prípadne oboma naraz.

V tejto vzácnej lekárničke nájdeme však aj čosi, čo v iných lekárničkách nenájdeme – cestu k tichu, k vesmírnym zákonitostiam, cestu k sebe, poznanie seba samého, cestu k radosti zo života, úctu k nemu, ale aj úctu k vlastnému telu. Poďme sa do tejto lekárničky pozrieť.

Share Button
Čchi-kung ako lekárnička