Text_Zuna Vesan_2010
Tehotenstvo je nádherné, avšak je jednou z najstresovejších skúseností, fyzicky a emocionálne, ktoré musí žena vo svojom živote prežiť. Fyzické zmeny, spôsobené rastúcim dieťatkom, sú často príčinou množstva bolestí a zdravotných problémov. Pri správnom držaní a používaní tela a pri pravidelných ošetreniach shiatsu, sa im dá predísť.

Shiatsu a energia tela

V tehotenstve čerpá dieťa energiu na svoj vývoj z energie matky. Preto je dôležité matkinu energiu doplňovať, starať sa o ňu. Energia, to nie je len to, čo pociťujeme, že nám chýba, keď sme unavení. Energia je základný stavebný materiál na to, aby sa vyživovala a fungovala v tele hmota – od kostí, svalov, pokožky, cez krv, telesné tekutiny, až po vnútorné orgány. Shiatsu pozná cesty ako sa o ňu starať.

Shiatsu je japonská tradičná pohybová terapia, pri ktorej sa pracuje s vyrovnávaním energie v tele na úrovni meriadiánov – energetických dráh. Naša energia v nich putuje ako teplá voda v potrubí. Tento tok je najkvalitnejší a najefektívnejší vtedy, keď je plynulý a rovnomerný. Ten sa však z rôznych príčin môže narušiť – potrubie sa upchá a voda sa kumuluje na jednom mieste. Takéto miesta sú energetickými blokmi, ktoré väčšinou pociťujeme ako bolesti, nepríjemné miesta. Shiatsu ich dokáže uvoľniť tým, že prečistí inkriminované miesta od nánosov nečistôt a uvoľní cestu plynulému toku. V praxi teda uvoľňuje stres a nežiaduce napätie v tele, zmierňuje fyzické bolesti, únavu a zároveň dodáva energiu do oblastí, kde jej je nedostatok.

Shiatsu sa radí medzi masérske techniky, no má jedno významné plus navyše. Nevplýva len na pokožku a svaly, ale cez akupunktúrne body ovplyvňuje energiu tela a tým povzbudzuje správnu funkciu vnútorných orgánov. Počas tehotenstva sa od ženského organizmu vyžaduje veľa práce, pričom je do toho zapojených hneď niekoľko životne dôležitých orgánov, z ktorých činnosti dieťa čerpá energiu na svoj vývoj. Slezina vyživuje maternicu, drží krv v cievach, podieľa sa na tvorbe energie a krvi. Srdce zaisťuje prúdenie energie a krvi, pečeň spriechodňuje ich tok. Obličky sú akoby takým malým ohníkom, ktorý zahrieva celú túto továreň pre jej lepšie fungovanie. Obličky sú navyše miestom, kde je uložená naša esencia, to, čo nás tvorí, čo sme dostali od svojich rodičov do vienka ako základ pre náš fyzický vývoj. O túto esenciu sa počas tehotenstva a pri pôrode žena podelí so svojim dieťatkom. Inými slovami – daruje kus seba, kus svojej esencie a energie dieťaťu, ako dôležitý stavebný materiál na jeho vývoj aj po narodení. Matkina energia obličiek a ich esencia predstavujú teda v tehotenstve základný zdroj výživy pre vývoj dieťatka. Preto sa treba o obličky dôkladne starať počas tehotenstva i o pôrode, aby sa žena nevyčerpala nadmieru. S tým súvisia známe prípady vypadávania vlasov alebo kazivosť zubov po pôrode. To s obličkami súvisí, nakoľko obličky sú okrem iného zodpovedné za „minerálne hospodárstvo“ nášho tela – podporujú rast kostí, zubov, kvalitu vlasov a podobne.

Shiatsu pre tehotné

Shiatsu, tradičná forma japonskej masážnej terapie, známa dnes po celom svete, bola obvykle prevádzaná v kruhu členov rodiny. Je vynikajúcim prostriedkom vzájomnej pomoci medzi jej členmi, ale aj cestou ako sa naučiť o svojom tele viac. Jednoduché hmaty a techniky je možné sa naučiť na základnom kurze shiatsu, mnohé z nich stačia na to, aby ste svojim blízkym jednoducho pomohli.

Shiatsu pre tehotné ženy je však už záležitosťou profesionálov, ktorí svojimi pokročilými skúsenosťami dokážu viac ako len uľaviť od boľačiek či zatuhnutých svalov. Shiatsu môže tehotnej žene pomôcť cítiť sa pohodlnejšie. Terapia jej pomôže zmenšiť bolesti chrbta a nôh, eliminovať zápchu, zadržiavanie vody a opuchy končatín, pomôcť neutralizovať zlé pocity v žalúdku, upravovať krvný tlak, dych, eliminovať úzkosť. Ošetrenie raz za týždeň môže znamenať výrazný rozdiel medzi nepohodlným tehotenstvom a tehotenstvom, ktoré si žena naozaj užíva. Tým, že sa udržiava priechodnosť energie v energetických tokoch, môže sa predísť celkovej únave. Shiatsu podporuje správnu činnosť spomínaných vnútorných orgánov. V mnohých prípadoch sa s pomocou shiatsu a zmeny stravy zredukuje aj tehotenská nevoľnosť.

Shiatsu využíva jemný, no pevný tlak využívajúc dlane, prsty a palce, lakte, chodidlá v priebehu meridiánov, alebo tlačením na určité body po povrchu celého tela. Sú to tie isté body, ktoré využíva akupunktúra, pri shiatsu ich však nestimulujeme ihlami. Je to teda manuálna forma terapie, pri ktorej sa nepoužívajú žiadne nástroje, ide tu len o dotyk. Okrem pôsobenia na body, obsahuje rôzne techniky ako naťahovanie končatín, ich vyťahovanie a spriechodňovanie energie v kĺboch, dychové cvičenia, hnietenie, zahrievanie, vibrovanie, potriasavanie… Výhodou shiatsu je aj to, že sa vykonáva cez oblečenie. Keďže v tehotenstve nie je možné ležať na bruchu, shiatsu je veľmi prispôsobivé a používa mnohé techniky ľahu na boku, na chrbte alebo v sebe, vždy podľa potrieb konkrétnej ženy.

Shiatsu a pôrod

Shiatsu je vhodnou cestou ako pripraviť ženu na pôrod, fyzicky, ale aj psychicky. Počas pôrodu môže pomáhať otvárať pôrodné cesty, pokiaľ je to potrebné, ale aj zmierňovať pôrodné bolesti. Určité body na našom tele, overené tisícročnými skúsenosťami, majú obrovskú silu. Niektoré techniky shiatsu stimulujú maternicu. Veľa bodov je v tehotenstve kontraindikovaných, pretože majú schopnosť dokonca vyvolať pôrod. Skúsený terapeut ich teda v tehotenstve nepoužíva. Dajú sa však využiť práve v čase, keď dieťatku treba pomôcť na svet a pôrod takouto prirodzenou cestou vyvolať. Shiatsu ošetrenie môže teda žene pomôcť prežívať pôrod viac pohodlnejšie a príjemnejšie. Je však aj dobrým spoločníkom po pôrode. Je potrebné, aby si žena skutočne po pôrode dopriala oddych, čím sa dokáže vyhnúť vyčerpaniu a depresiám. Po dvoch týždňoch po pôrode môže opäť začať s prijímaním shiatsu terapií, aby sa jej svaly a energia prinavrátili k životu. A keďže sa shiatsu radí medzi celostné formy starostlivosti o telo, skúsený terapeut dokáže žene dať mnohé cenné rady aj v oblasti stravy. Existujú napríklad „zázračné“ polievky, ktoré ženinu energiu rýchlo ošetria, doplnia jej krv o potrebné zložky a pomôžu jej rýchlejšie a prirodzene prinavrátiť sa do bežného kolobehu života.

Uverejnené v časopise Dieťa 2/2010

Share Button
Shiatsu v tehotenstve a po pôrode