Text_Zuna Vesan_2009
Masáž jej jedným z dôležitých prvkov holistického liečenia. Rovnako je však aj významným stmeľovacím prvkom rodiny, je cestou priblíženia sa k svojim blízkym. Rada by som podnietila rodičov, aby si našli cestu k masírovaniu vlastných deti, zbližovali sa s nimi silou dotyku a boli ich schopní svojim dotykom liečiť.

Dotyk

Od momentu, kedy dieťa opustí bezpečie a teplo, ktoré prežívalo v hĺbke matkinho lona, túži po pokračovaní tejto opatery. Túži po bezprostrednej pozornosti, pretože doposiaľ nič iné nepoznalo. Do svojho narodenia bolo okrem nutričných látok živené aj fyzickým obklopením matkinho tela, bolo živené jej absolútnym dotykom. Pokiaľ chceme, aby sa dieťatko kompletne vyvíjalo s dostatočnou výživou po každej stránke, teda aj duševnej, je potrebné mu venovať hlboký dotyk aj po narodení. Nestačí mu poskytnúť prsník, či dotýkať sa ho počas prebaľovania alebo kúpania. Dotýkať sa ho treba takmer nepretržite. Dieťa je dotykom živené.

Dotyk je to, po čom túži každý, hoci spoločenské normy ho rôznym spôsobom sprofanovali, okresali, „ustrihli mu krídla“. Výsledkom je náš vnútorný chlad, neschopnosť sa zbližovať, neschopnosť prejaviť svoj súcit dotykom, či nevedomosť o sile dotyku pri liečení. Dotyk, či pozornosť venovaná dotykom rodiča, môže vyliečiť dieťa z problémov ako je nočné pomočovanie, horúčky, nepokoj, bolesti bruška, zápcha, bolesti zúbkov, roztekanosť, strach z tmy, koliky, vyrážky… Ale dotyk a láska cez neho vlievaná do dieťaťa, pomáha aj ako podpora pri liečbe vážnych onemocnení.

Masáž a ošetrenie energie

Masáž je rýdzo dotykovou záležitosťou. Shiatsu sa radí medzi masérske techniky, no má jednu devízu navyše – pracuje s vyrovnávaním energie v tele, čo bežná masáž nedokáže. Čo to znamená? Shiatsu nevplýva len na pokožku a svaly, ale cez akupunktúrne body vplýva na energiu tela a tým povzbudzuje správnu funkciu vnútorných orgánov. Keďže naše telo nie je len hmota, ale aj energia, shiatsu pracuje s liečením energie, s jej vyrovnávaním v neviditeľných energetických tokoch – meridiánoch na to, aby došlo k jej zharmonizovaniu a posilneniu. Iba kvalitná energia dokáže naše hmotné telo vyživovať.

Energia môže stagnovať a zablokovať sa v miestach, kde sa akumuluje hlien, tuk, toxíny v krvi, v svaloch, v kĺboch alebo v orgánoch, a spôsobuje tak bolesti a stuhnutosti. Blokády môžu byť spôsobené rôznymi príčinami: emóciami, diétnou nerovnováhou, nedostatkom vhodnej aktivity či duševnou nerovnováhou. To narušuje tok energie, vytvára bloky, ktoré sú otvorenými dverami ku chorobám. U detí ide najmä o nahromadené emócie, ktoré treba „vypustiť“, neprečistené posttraumatické stavy po pôrode, ale aj bloky v tráviacom trakte, či napätie zo zmien v tele, ktoré sa v období detstva dejú veľmi rýchlo. Môže sa jednať aj o nedostatok energie, ktorú dieťa získalo od rodičov.

Shiatsu

Shiatsu pochádza z Japonska, no jeho korene sa dotýkajú tradičného čínskeho umenia liečiť, ktoré dnes poznáme pod pojmom Tradičná čínska medicína. Tá sa sústredí na to, aby nepotláčala príznaky rôznych zdravotných problémov, ale načiera do podstaty každého problému. Nachádza príčinu problému a podľa nej stanoví liečbu. Tá môže byť u každého jedinca odlišná. A tým je shiatsu neoceniteľné, pracuje s konkrétnym jedincom, konkrétnym problémom, s konkrétnou energiou daného človeka, odhaľuje príčiny a tie odstraňuje. Shiatsu využíva totožné energetické dráhy a body na tele, ktoré používa akupunktúra. Pri shiatsu ich však nestimulujeme ihlami, ale oveľa jemnejším spôsobom – dotykom dlaní, tlakom palcov, u dospelých aj tlakom lakťov, či chodidiel. Shiatsu je teda manuálna forma terapie, pri ktorej sa nepoužívajú žiadne nástroje, ide tu len o dotyk. Okrem pôsobenia na body, obsahuje rôzne techniky ako naťahovanie končatín na spriechodňovanie energie v kĺboch, dychové cvičenia, hnietenie, zahrievanie, vibrovanie, potriasavanie… Výhodou shiatsu je aj to, že sa vykonáva cez oblečenie, takže sa môže v pokoji praktikovať aj v zime.

Kedy s masážami začať?

Hneď po narodení. Dieťatko rado príjme jednoduché hmaty, hladkania, ktoré napadnú každého milujúceho rodiča. Cez jemné pohladenia pomáha masáž dieťaťu rozvíjať a uvoľňovať nervový systém. Je to príjemná cesta ako dieťatko oslobodiť od možného diskomfortu po narodení, hlavne po náročnom a dlhom pôrode. Jednoduché shiatsu techniky – ako napr.: uchopenie zátylka a kostrče, môžu pomôcť k tomu, aby sa podnietila práca dvoch dôležitých energetických dráh vedúcich pozdĺž chrbtice. Práca s energiou cez Shiatsu dokáže uvoľniť napätie, ktoré vzniklo pri pôrode, kedy boli hlava a krk vystavené nadmernému tlaku. Shiatsu môže pomôcť priviesť do súladu zmeny v chrbtici počas toho, ako sa dieťa vyvíja. Chrbtica v detstve prechádza významnými zmenami a je potrebné dieťaťu pomôcť sa s nimi fyzicky aj emočne vysporiadať.

Spriechodneným určitých dráh a aplikáciou tlaku na niektoré body, dokážeme pomocou shiatsu zharmonizovať trávenie, či uľaviť od bolesti pri prerezávaní zúbkov. Jednoduchým pôsobením na body pri zápästiach dokážeme napríklad upokojiť hysterický plač, inou jednoduchou technikou pomôžeme dieťatku prekonávať strach z tmy, jednoducho – uvoľňovať ho od možného stresu.

Detičky sú nesmierne vnímavé na toky energie, ktoré im venujeme. Sú citlivé a ich energia ľahko odpovedá na stimuláciu dráh a bodov. Preto je shiatsu pre deti omnoho citlivejšie a nežnejšie ako u dospelého. Pri ošetrovaní dieťaťa prostredníctvom shiatsu na dieťa sa vždy pozeráme ako reaguje a podľa toho pracujeme. Pri každom z možných spôsobov aplikácie a pôsobenia je teda najdôležitejšia pozornosť, ktorú dieťatku pri tom venujeme a láska, ktorou to robíme.

Základné techniky, ktoré rodič potrebuje ovládať, sú jednoduché a je možné sa ich naučiť behom niekoľkých hodín na základnom kurze shiatsu. S praxou a prípadným ďalším štúdiom ich môže rodič rozvíjať a premeniť na umenie komunikácie s energiou ľudského tela.

Shiatsu, pokiaľ ho poskytujú deťom ich rodičia, je úžasným prostriedkom ako udržiavať intenzívny styk rodičov s deťmi, rozvíjať v nich dôveru a cit, budovať emotívnu rovnováhu. Z vlastnej skúsenosti môžem tvrdiť, že je aj úžasnou prevenciou pred možnými zdravotnými problémami. V nasledujúcej časti vás oboznámim s watsu – shiatsu v teplej vode.

Uverejnené v časopise Dieťa 12/2009

Share Button
Láska v dotyku – Shiatsu pre deti